אגדה סינית על חשיבה חיובית

אגדה סינית על חשיבה חיובית

אגדה סינית על חשיבה חיובית סיפור סיני עתיק מספר על איכר חסר פרוטה, שכל רכושו הסתכם בפיסת אדמה קטנה, סוס אחד ובן יחיד. יום אחד נמלט סוסו להרים. באו אנשי הכפר ואמרו לו : ``שכננו המסכן, חסר המזל, כמה הרע לך גורלך שאיבדת את סוסך יחידך``. האיש נענע בראשו ואמר : ``לא, אל תאמרו זאת. לעולם אינכם יכולים לדעת האם המזל הוא טוב או רע``. כעבור זמן מה שב הסוס ועמו עדר סוסים פראיים יפיפיים. בראותם את הסוסים אמרו אנשי הכפר לשכנם בקנאה גלויה : ``ראה איך שפר מזלך ואיזה בר מזל אתה שהשגת לעצמך סוסים כה נהדרים``. ושוב נד האיש בראשו לשלילה ואמר ``אל תאמרו זאת. לעולם אינכם יכולים לדעת האם המזל הוא טוב או רע``. בנו של האיש החל לאמן את הסוסים. יום אחד, תוך כדי אילופו של אחד הסוסים, נזרק הבן מגבו של הסוס, נפל ושבר את שתי רגליו, ונאלץ להישאר בביתו שכוב במיטתו. שוב הגיעו אנשי הכפר ונדו לו : ``איש מסכן וחסר מזל אתה, בנך נפגע פגיעה קשה והוא אינו יכול לעבוד כלל``. שוב נענע האיש בראשו והשיב : ``אל תאמרו זאת. לעולם אינכם יכולים לדעת האם המזל הוא טוב או רע``. כעבור זמן מה פרצה שריפה בסין מלחמה וכל הגברים הצעירים גויסו לשדות הקרב. בנו של האיש ששכב עדיין פצוע מבלי יכולת להתהלך על רגליו, היה היחיד שלא גויס……………………………………………………………………………………………………. היכולת לחשוב חיובית פירושה להיות בעל יכולת לתפוס דברים בדרך מועילה. עלינו להתבונן בדברים מזוויות שונות, במטרה לגלות לפחות נקודת מבט אחת שתתגלה כמועילה בדרך כלשהיא. כשאנו מתבוננים לאחור על אירועים שונים שהתרחשו בחיינו, אנו מגלים כי אופן החשיבה שלנו עליהם משפיע על סוג הרגשות המתעוררים בנו ביחס אליהם. כיום, זוכה סוג זה של התבוננות לאחור לבדיקה נרחבת בתחום הפסיכולוגיה החברתית. בבסיסה מייצגת התיחסות מחשבתית זו את כל מצבי ה``אילו`` המתרחשים בחיי בני אדם. כשאנשים נקלעים לתאונת דרכים, למשל, קרוב לוודאי שראשם יתמלא במהרה במחשבות `אילו` רבות. מחשבות `אילו` יכולות להיות חיוביות או שליליות. מחשבות `אילו` שליליות מגבירות את סבלם של האנשים : ``אילו לא הייתי נוסע בכביש זה הייתי מונע אסון``. לעומתן, מחשבות `אילו` חיוביות מקלות על סבלם של הנפגעים : ``אילו לא הייתי מספיק להפעיל את הבלמים הייתי היום בין המתים``. אילמלא היה לי מזל הייתי הורס לגמרי את המכונית``. ``מזל שחברת הביטוח מכסה את כל הנזקים``. ובמקרה הגרוע ``ביותר`` – לפחות הוא נהרג מיידית, ללא סבל ויסורים. קטע מספר מצויין שקראתי ``לשלוט בכאב`` של ד``ר ברוך אליצור פסיכולוג קליני שלא היה לי הכבוד והממון להכיר מתמחה בטפולים נפשיים קצרי מועד

חמדה

New member
חשיבה חיובית

חשיבה חיובית נחוצה כמעט בכל תחום בחיינו, היא משפרת את איכות החיים, ומחקרים טוענים שהיא אף יכולה להוסיף לנו שנים. אך לפעמים מאוד קשה לשלוט במחשבות השליליות שעולות בנו. נוכח סכנה אמיתית או מדומה, ופחדים קיומיים עמוקים קשה לגייס את כוחות הנפש ולהפעיל את שיקול הדעת הרציונלי שלנו. לכן לדעתי כדי לרכוש מיומנות חשיבה חיובית צריך קודם כל להכיר בהכרחיותה ואחר כך לתרגל את הפעלתה רבות ואף מדי יום.

שש

New member
אילו היינו באמת כך חושבים

לפעמים בלילות היינו נרדמים

שש אותי התאונה לימדה לחשוב חיובית

בהתחלה ראיתי רק שחור בעיניים, אבל הזמן עושה את שלו, זה מאבק יום יומי. וככל שאני מצליחה לעשות יותר דברים, אני לומדת להסתכל על מה שכן אני יכולה לעשות ולא על מה שלא. כל פעם שבאה לי המחשבה על כל מה שאני מפסידה כבחורה צעירה, בעל, ילדים, משפחה,קרירה שאבדה הדמעות והכאב מציפים אותי, ולרוב אני מנסה לשתף את המטפל הפסיכולוגי בזה והוא כמו כולם משקרים לי אני יודעת, זה יבוא בטוח רק עניין של זמן, ויותר מזה אין לו פשוט מה לאמר הוא רק שותק. כל פעם שאני מתחילה לבכות, כי החיים אכזריים,ותחילה להרגיש שאני שוקעת אז שניה לפני שאתחיל לשקוע אני הולכת למחשב להתחיל לצוטט בצט, לשחק לקרוא חומר, ואז אין לי זמן ל``חשיבה השחורה``. ואני מזכירה לעצמי שלפני כמה שנים גם לקום מהמיטה לא הייתי מסוגלת, גם להרים יד ולאכול עם מזלג לא יכולתי ובטח לא לעמוד על רגליי וללכת כמה מטרים לבד ללא שום עזרה. כל שנה שעוברת אני נפעמת מזה שאני מצליחה לעשות עוד משהו, וזאת בניגוד לכל הצפי הרפואי שמזמן שמתי עליו איקס , כי באמת מה הרופאים יודעים על העתיד מה הם אלוהים? כלומר צריך למלא את הזמן בחיינו שלא יהיה זמן לחשוב על הריק בחיים. צריך למלא את חיינו בפינות אושר קטנות, למלא את הכוס בטיפות של חיובי בסוף היא תתמלא, לא חייבים זרם חזק של מים למלא בהם את הכוס

שש

New member
ללא ספק שאת צודקת

כל תפיסה חיובית במצבים קשים מהווים קרש הצלה לנפש. היכולות שלנו לשרוד ולהתגבר על כל דבר בחיים ולאר לשקוע לתוך אותה מרה שחורה. במלחמת ששת הימים נפצעתי, ובבית חולים נפגשתי עם חייל שאיבד את גפיו הפליאה אותי גישתו כאילו לא קרה כלום הרי אני חי וזה העיקר יש עוד המון סיפורים בחיים שמדגימים לנו את זה ובאמת העיקר זה להבין כי הנפש ,היכולת להבין לחוש ולהרגיש היא החיים למרות שיש משהו פזיולוגי המונע מאיתנו ``חיים``

למעלה