השקר של "בדיקת העובדות" שנעשה לראיון של נתניהו

נתבקשתי לפתוח שרשור שעוסק ב"בדיקת העובדות" השקרית שנעשתה לנתניהו. אני מתייחס ל"בדיקת העובדות" שנעשתה בדה מרקר על ידי ליאור דטל וחגי עמית וכמוה רבים.

כמה לכללים לבדיקת עובדות על מנת שאפשר יהיה להגדיר אותם בדיקת עובדות.
1. מטרת הבדיקה היא לחשוף שקרים. הגזמה קלה, שימוש בלשון לא מדויקת או ניתנת לפרשנות בגבולות שבהם רגילים בני אדם ופוליטיקאים לדבר בהם לא מעידים על שקר. הבדיקה צריכה להוכיח שקר מכוון שמטרתו להטעות.
2. הבדיקה חייבת לעסוק בדיוק במה שהנבדק דיבר עליו. לא במשהו קרוב, לא במשהו דומה אלא בדיוק בדבר הנדון.
3. הבדיקה יכולה לבדוק אך ורק עובדות אובייקטיות אמפיריות ולא דברים שתלויים בפרשנות או בדעה סובייקטיבית.
4. במקרים בהם ניתן להבין את דבריו של הנבדק בכמה מובנים אין מקום לבדיקת עובדות על בסיס פירוש סובייקטיבי וברגע שניתן להציע פירוש סביר לדבריו של הדובר שיתאים לעובדות הרי שנפלה הבדיקה באותו נושא.

לפני שאכנס לגופם של דברים להראות איך "בדיקת העובדות" נפלה בכל מה שציינתי לעיל אני רוצה לבדוק אם יש עניין לפתח שיח בנושא והאם מישהו חולק על מה שאמרתי לעיל.

ערני31

Well-known member
תפתח בכיף אני אשמח להוכיח לך כמה שנתניהו מיותר בנוף הפוליטי

Harrington

Well-known member
מנהל

השקר של "בדיקת העובדות" שנעשה לראיון של נתניהו​

בכל המקורות שראיתי עד היום שניסו לעשות "בדיקת עובדות" לדברי רוה"מ (או כל פוליטיקאי אחר), לא מצאתי שום בדיקת עובדות אמיתית. מצאתי התקפה בדמות עמדה פוליטית שונה ופעמים רבות הפוכה, אך לא מעבר לכך. מה שמכונה "שקר" הוא לא באמת שקר, וברוב המוחלט של הזמן מה שמוצג כעובדה שגויה, או שכלל אינו רלוונטי לעניין או שפשוט מדובר כאמור בעמדה פוליטית שונה ולא מעבר לכך.

מה שמצחיק הוא שהגורמים הכביכול מקצועיים האלה, מתיימרים לבצע בדיקת עובדות כאילו רמת האמינות שלהם גבוהה מזו של ראש הממשלה. ובכן, אינני יודע ולא אטען שראש הממשלה תמיד דובר אמת. אבל רמת האמינות של ערוצי הטמבליזיה ו/או של עיתונים שונים ובהם דה-מרקר, אינה גבוהה מזו של ראש הממשלה. היא מעולם לא הייתה. הדברים האלה רק מאשררים עובדה זו.

1ספי11

Well-known member
בכל המקורות שראיתי עד היום שניסו לעשות "בדיקת עובדות" לדברי רוה"מ (או כל פוליטיקאי אחר), לא מצאתי שום בדיקת עובדות אמיתית. מצאתי התקפה בדמות עמדה פוליטית שונה ופעמים רבות הפוכה, אך לא מעבר לכך. מה שמכונה "שקר" הוא לא באמת שקר, וברוב המוחלט של הזמן מה שמוצג כעובדה שגויה, או שכלל אינו רלוונטי לעניין או שפשוט מדובר כאמור בעמדה פוליטית שונה ולא מעבר לכך.

מה שמצחיק הוא שהגורמים הכביכול מקצועיים האלה, מתיימרים לבצע בדיקת עובדות כאילו רמת האמינות שלהם גבוהה מזו של ראש הממשלה. ובכן, אינני יודע ולא אטען שראש הממשלה תמיד דובר אמת. אבל רמת האמינות של ערוצי הטמבליזיה ו/או של עיתונים שונים ובהם דה-מרקר, אינה גבוהה מזו של ראש הממשלה. היא מעולם לא הייתה. הדברים האלה רק מאשררים עובדה זו.
כל אחד ומקורותיו.
וה"מה,מה פתאום" מהווה תזכורת לאמינותו.

אם אומרים שמישהו מקשקש שטויות, אומרים בעצם שהוא לא אומר דברים נכונים, שבמילים אחרות זה אותו דבר כמו שיגידו שהוא משקר.
שטויות יכולות להיות תוצאה של טעות של הדובר. שקר זו הטעייה מכוונת. בכל מקרה, אם יש לך מענה ענייני לעניין "בדיקת העובדות" המזויפת אתה מוזמן להציג אותו.

jackie111

Well-known member
אנחנו לא מקיימים ויכוח תיאורטי. ביבי ישב מול יונית לוי ושיקר.
תיכנס לאתר ותסביר מדוע

1. "אנחנו הולכים לצאת מזה ראשונים. אנחנו נהיה הראשונים בעולם. נהיה הראשונים בעולם שנצא"

לא נכון. מדינות רבות טיפלו במשבר באופן טוב בהרבה מאשר בישראל, וחלקן כבר יצאו ממנו. בנוסף, מדינות רבות הצליחו לקיים חיים בשגרה מסוימת, ללא הגבלות ארוכות וקשות כמו בישראל.

ב-78 מדינות בעולם היו פחות מ-100 מתים מאז פברואר 2020, וב-18 מהן לא היו כלל מתים מקורונה. ניו זילנד, מדינת אי כמו ישראל, מקיימת שגרה כבר תקופה ארוכה, כמעט ללא קורונה, והמצב טוב מאוד גם במדינות אי אחרות כמו סינגפור, איסלנד וטייוואן. בפינלנד, אוסטרליה, נורווגיה, דנמרק, וקפריסין - מספר המתים מקורונה נמוך בהרבה מאשר בישראל.

אפילו בסין מספר המתים נמוך יותר מאשר בישראל, ובמדינה מתקיימת שגרה כמעט מלאה במשך חודשים רבים.

אנחנו לא מקיימים ויכוח תיאורטי. ביבי ישב מול יונית לוי ושיקר.
תיכנס לאתר ותסביר מדוע

1. "אנחנו הולכים לצאת מזה ראשונים. אנחנו נהיה הראשונים בעולם. נהיה הראשונים בעולם שנצא"

לא נכון. מדינות רבות טיפלו במשבר באופן טוב בהרבה מאשר בישראל, וחלקן כבר יצאו ממנו. בנוסף, מדינות רבות הצליחו לקיים חיים בשגרה מסוימת, ללא הגבלות ארוכות וקשות כמו בישראל.

ב-78 מדינות בעולם היו פחות מ-100 מתים מאז פברואר 2020, וב-18 מהן לא היו כלל מתים מקורונה. ניו זילנד, מדינת אי כמו ישראל, מקיימת שגרה כבר תקופה ארוכה, כמעט ללא קורונה, והמצב טוב מאוד גם במדינות אי אחרות כמו סינגפור, איסלנד וטייוואן. בפינלנד, אוסטרליה, נורווגיה, דנמרק, וקפריסין - מספר המתים מקורונה נמוך בהרבה מאשר בישראל.

אפילו בסין מספר המתים נמוך יותר מאשר בישראל, ובמדינה מתקיימת שגרה כמעט מלאה במשך חודשים רבים.

נפלת בכל ארבעת הסעיפים שציינתי לעיל

נפלתי וקמתי.
נפלתי וקמתי.
אם אתה לא מתכוון לנהל דיון ענייני אין טעם בכלל לדבר. אני יכול להסביר לך למה מה שצוטט הוא שקר ורמייה מהסוג החמור ביותר על פי הסעיפים הנ"ל אבל זה בתנאי שאתה מסוגל לנהל דיון ענייני.

jackie111

Well-known member
אם אתה לא מתכוון לנהל דיון ענייני אין טעם בכלל לדבר. אני יכול להסביר לך למה מה שצוטט הוא שקר ורמייה מהסוג החמור ביותר על פי הסעיפים הנ"ל אבל זה בתנאי שאתה מסוגל לנהל דיון ענייני.
רבאק תביא הוכחה. כי מה שאתה
עושה זה שאתה משקר בעצמך עם
המספרים שלך.

לפני שאני מפיל עליך עוד איזה
15 שקרים ומאתיים הגזמות פרועות.

רבאק תביא הוכחה. כי מה שאתה
עושה זה שאתה משקר בעצמך עם
המספרים שלך.

לפני שאני מפיל עליך עוד איזה
15 שקרים ומאתיים הגזמות פרועות.
טוב, אני רואה שאתה חסר יכולת לענות לשום דבר בצורה עניינית. הסברתי לך את הקריטריונים של השקר והרמייה של "בדיקת העובדות".
עכשיו אתן לך הסבר על אחת מהדוגמאות שלך להראות איך ש"בדיקת העובדות" כשלה בקריטריונים דלעיל. אם תענה עניינית אפשר להמשיך את הדיון. אם תמשיך להתחמק זה יהיה סוף הדיון.

"לא אמרתי שיש לבני גנץ דם על הידיים"
קודם כל, שקר מספר אחד. נתניהו לא אמר שיש לו דם על הידיים אלא אמר אם תעשה x יהיה לך גם על הידיים. אי אפשר להבין גם ממשתמע מדבריו שיש לגנץ דם על הידיים כי הוא לא עשה את אותו דבר שביבי הזהיר מפניו. כך קודם כל זו נפילה בסעיף מספר 1.

שנית, זו אמירה מאוד לגיטימית להזהיר מישהו שאם הוא יעשה פעולה פלונית התוצאה שלה תהיה סכנה לחיי אדם וכפי שנתניהו הסביר מפורשות בראיון שדבריו כוונו לתוצאה של מעשה ולא בזדון או חס וחלילה (למרות שגנץ מכפיש את ביבי כבר חדשים נתניהו במפורש עשה הכל על מנת לא להכפיש את גנץ)
לקחת אמירה לגיטימית כזו ולהפוך אותה לאמירה שנתניהו אמר שיש לגנץ דם על הידיים שזה משפט שמתייחס בדרך כלל למחבלים חמורים זה שקר ורמייה מהסוג החמור ביותר.

יש לך הזדמנות אחת לענות עניינית לדבריי. אם לא תענה עניינית למה שאמרתי זה יהיה סוף הדיון. אני לא מתכוון להוכיח ולהסביר לאדם שלא מסוגל לנהל דיון.

jackie111

Well-known member

בידוד לחוזרים מהאמירויות​

לוי: "שרון אלרעי-פרייס אמרה (על האמירויות) שעוד בנובמבר הסתכלנו על אחוז המאומתים, הכפלנו מספרים שעתידים לחזור, רצינו להפוך אותה למדינה אדומה. זה לא קרה כי היה צריך לחגוג את פירות השלום?" נתניהו: "לא, היא לא היתה אדומה פשוט. כשהיא הפכה לאדומה - עשינו אותה אדומה".

למעלה