חשיפה לשמש

חשיפה לשמש

האם יש בעיה לטעון דיומורטירייט בשמש? אחרי שלוש שעות (בשמש ישירה, ראוי לציין) נדמה לי שהצבע הכחול הפך מעט תכלת. ומה לגבי אמטיסט?

ZipUser5

New member
אני יודע רק לגבי אמטיסט...

הצבע הסגול בהחלט דוהה בשמש. לצערי לא ידעתי את זה, ואחת המושבות שלי קיבלה גוון סגול חיוור.

נדמה לי שלא רק שמש

משפיעה לרעה על אמטיסט, אלא גם חום. אחרי שהנחתי אותה (מדובר באמטיסט מוחלקת) בשמש מלאה נדמה לי שהיא שינתה מעט את צורתה. ייתכן שחום רב פוגע בצורת ההתגבשות שלה.

דומורטיירייט יכולה לשנות את צבעה בהתאם לאור..

... אבל אני לא בטוחה שהיא דוהה בשמש. בדרך-כלל, השינוי בצבע הוא זמני והפיך, תלוי יותר בזוית ובעוצמת האור, מאשר במשך החשיפה. בכל אופן, במידה שהיא לא חזרה לצבעה המקורי, בפעם הבאה השאר אותה בשמש למשך זמן קצר יותר (אין כללים קשיחים, גם עשר דקות יכולות להספיק). באשר לאמטיסט, בהחלט לא מומלץ להשאיר אותה למשך זמן רב בשמש או בחום גבוה -- הדבר יכול לגרום לה לשנות את צבעה. למעשה, אבני סיטרין רבות נכרו כאבני אמטיסט, ועברו תהליך של חימום מבוקר בטמפרטורות גבוהות, עד ששינו את צבען לזהוב. (תהליך זה מתרחש גם באדמה, באופן טבעי, אבל אורך הרבה יותר זמן מאשר במעבדה).

אכן

אלא שלא ידעתי זאת, ולכן, כשראיתי את הגוונים הבהירים, חשבתי שהאבן דהתה. באור יום משתקפים ממנה גוונים תכולים, שבתאורה רגילה לא כ"כ רואים.

למעלה