ליברטריאניזם-למה זאת אידיאולוגיה כוזבת? הסבר של הגאון אדיר המימדים מאור פז, גאון בפוליטיקה, מדע המדינה, מחשבה מדינית, ותחומים רבים נוספים.

הליברטריאניזם היא פילוסופיה פוליטית הטוענת כי לאדם זכות קניין בגופו וברכושו והוא חופשי לעשות באלו כרצונו, כל עוד הוא לא פוגע בזכותם של אחרים לנהוג כך.

הכוונה היא, שלאדם מותר לעשות כל מה שהוא רוצה וככל העולה על רוחו, כל עוד הוא לא פוגע בזכותם של אחרים לעשות כך, ולאף-אחד אחר אין שום מילה בכך. לא החוק. לא המשטרה. לא המדינה וכיוצא בזה.

משמעות האידיאולוגיה הנ"ל, ומה שהיא טוענת, זה שלמדינה אין זכות לגבות מיסים מהאזרחים לשם מימונה והתנהלותה השוטפת, לאנשים מותר לעשות כל מה שהם רוצים, גם אם הם פוגעים בעצמם באמצעות לדוגמה סמים, אסור לגייס לצבא בכפייה גם אם, לצורך הדוגמה, מדובר במדינה קטנה ומוקפת אויבים שאין בה מספיק אנשים בשביל לקיים צבא חזק מספיק, בוודאי ביחס לאיומים, בלי גיוס חובה, כמו לדוגמה טאיוואן, אסור לכפות חינוך על ילדים, אלא צריך להיות מותר להם שלא ללכת לבית-ספר כי לא בא להם, וכיוצא בזה.

אם זה נשמע כמו מתכון בטוח לאנרכיה במקרה הטוב, או חורבן מוחלט במקרה הרע, אז זה לא במקרה, כי זה אכן המתכון לאלו, ולא פעם הליברטריאניזם מזוהה עם האנרכיזם (שטוען כי לא צריך לא מדינה, לא מוסדות, לא חוק, ולא אמנה חברתית) והאנרכו-פרימיטיביזם (שלא רק טוען שלא צריך לא מדינה, לא מוסדות, לא חוק ולא אמנה חברתית, אלא גם לא טכנולוגיה, לא רפואה ולא קדמה).

איך המדינה אמורה להתקיים בלי מיסים ולספק את כל צורכי כל התושבים כמו ביטחון, חינוך, בריאות ורווחה? אז זהו, שכאמור, הרבה ליבטריאנים אומרים "בכלל לא צריך מדינה" (כן, כי זה יעבוד נהדר...). איך זה יעזור לאנשים שיהיה להם חופש מוחלט על עצמם, על רכושם ועל כספם, אם הם ישתמשו בכסף הזה בשביל לדוגמה לקנות סמים, להחזיק בהם, ולצרוך אותם? מדינה מוכת סמים באמת תהיה מדינה טובה יותר ומאושרת יותר? איך המדינה אמורה להמשיך לשרוד ולהתקיים, אם אין צבא גדול וחזק ואתה מדינה קטנה ומוקפת אויבים? כמו לדוגמה טאיוואן. איך אמורים לקיים את הקדמה ואת הטכנולוגיה ואת התעשייה ואת הרפואה ואת ההשכלה הגבוהה אם הרבה פחות ילדים הולכים לבית-ספר ולאוניברסיטאות, ויש הרבה פחות אנשים בעלי יכולות גבוהות?

לדעתי, ואם לנסח את הדברים כבצורה של "כל התורה על רגל אחת", הבעיה הגדולה, היסודית, האלמנטרית והמובנית באידיאולוגיה הכוזבת הזאת, זה שהתשובות הנכונות, בנוגע לכל סוגיה כלשהי ולא רק בפוליטיקה, במדע המדינה ובמחשבה המדינית, אלא בכל נושא כלשהו, או כמעט כל נושא כלשהו, זה תשובות שנמצאות "באמצע" ושהצליחו למצוא את שביל הזהב שבין שני טווחי הקיצון שמוציאים את האנשים מאיזון נכון ובריא, וכל זה כאשר הליברטריאניזם היא פשוט אידיאולוגיית קצה מטומטמת.

הליברטריאניזם הוא אינו "האור". חופש מוחלט לכל האנשים לעשות ככל העולה על רוחם וללא כל מגבלות כלשהן מצדו של אף גורם כלשהו הוא לא מתכון לאוטופיה.

הליברטריאניזם הוא נקודת הקיצון הסופית והמוחלטת של האינדיבידואליזם, ובכך, הוא נקודת ההיפוך הסופית והמוחלטת, לנקודת הקיצון הסופית והמוחלטת ההופכית, זאת של הקולקטיביזם-הפשיזם.

הליברטריאניזם הוא בסה"כ הפשיזם של האינדיבידואליזם.

ואנחנו הרי כבר ראינו מה עשתה לעולם נקודת הקיצון הסופית והמוחלטת של הקולקטיביזם-הפשיזם.

1712420724643.png 1712420733912.png 1712420742181.png

ההבדל היחיד בין נקודת הקיצון המוחלטת של הקולקטיביזם-הפשיזם, לבין נקודת הקיצון המוחלטת של האינדיבידואליזם-הליברטריאניזם, זה שהליברטריאנים הוא הרבה יותר גרוע מהפשיזם.

הפשיזם היה בכוחו לכופף את האינדיבידואל ולהרוס את האינדיבידואל למען המדינה, ומתוך ניסיון ורצון להעצים את המדינה, אך הליברטריאניזם בכוחו להרוס הן את המדינה והן את האינדיבידואל, מכיוון שמטרתו היא הרס המדינה, שזה הרבה יותר גרוע, מכיוון שהמדינה יכולה לשרוד עם אינדיבידואלים מדוכאים ומכופפים לרצונה, אך האינדיבידואלים אינם יכולים לשרוד ללא מדינה, ולכן, ללא שהם מבינים זאת, בבקשתם וברצונם של הליברטריאנים להרוס את המדינה, הם למעשה שואפים ללא יודעין הן להרס המדינה הן להרס האינדיבידואל.

SupermanZW

Well-known member
אינך יודע מה ההבדל בין ליברטאריאניזם לאנארכו קפיטליזם וגם ההגדרה שלך לאנארכו פרימיטיביזם אינה מדוייקת. מה שתיארתי זה אנארכו קפיטליזם דרוויניסטי (לא אנארכו קפיטליזם סטנדרטי), לא ליברטאריאניזם. רק בתור הכוונה (אבל לא בתור הסבר ליברטאריאניזם מהו) קרא על מדינת שומר הלילה, זה המודל בו תומכים ליברטאריאנים. אם אתה רוצה להיכנס לפרטים על האידיאולוגיה הליברטאריאנית אתה יכול לשאול אותי שאלות ספציפיות, מה שתיארת זה פשוט לא זה. מה שכתבת הוא הקצנה של הרעיון הליברטאריאני, אתן לך דוגמה אבל זה נכון גם לשאר המאפיינים שציינת. האידיאל הליברטאריאני הוא מדינה ללא מיסים בכלל אבל הליברטאריאנים מכירים בעובדה שיעד זה אינו בר השגה, ולכן מעוניינים שיתקיים מס אחד בלבד, אשר אינו מצריך מנגנון סבוך, על פי רוב מדובר על מס רכישה (בישראל מע''מ עונה על הגדרה זו), אבל זו לא האפשרות היחידה. בכל תחום שציינת עבור יעדים שאינם ברי השגה קיימת פשרה מסויימת מצד הליברטאריאנים. ולגבי אלה שהם ברי השגה, עליהם הולכים עד הסוף. דרך אגב, חינוך חובה מתקיים (דה פאקטו, לא דה יורה) גם במדינה ליברטאריאנית, כי קטינים כפופים להוריהם, אין לילדים "זכות" להחליט שהם לא הולכים לבית הספר, אם הוריהם מחליטים שילכו. גם בכל השאר יש לך טעויות, אבל אין לי כרגע סבלנות לתגובה מפורטת יותר.

אינך יודע מה ההבדל בין ליברטאריאניזם לאנארכו קפיטליזם וגם ההגדרה שלך לאנארכו פרימיטיביזם אינה מדוייקת.
ידעתי שאם אני אשחט את הפרה הקדושה שלך אתה תגיע :D

לאיפה נעלמת תגיד לי? מה קורה איתך? למה אתה לא כותב יותר? 🧐

אין טעם רב בהבדלה בין ליברטריאניזם לבין אנרכו-קפיטליזם ואנרכו-פרימיטיביזם מכיוון שברגע שהגענו לליברטריאניזם, הדרך לשני אלו קצרה מאוד.

כדרכך בקודש, אתה יודע אבל לא מבין, ואנחנו הרי כבר יודעים מה אלברט איינשטיין אמר על ההבדל בין ידיעה להבנה.

1712863082054.png

אתה יודע מה דברים אומרים ברמה הטכנית והיבשה, אך אין לך מושג מהי משמעות הדברים או מהי השלכת הדברים.

זה למה אני גאון ואתה לא, כפי מה שכתבתי לך לפני זמן לא רב, ואתה הודית הודאה שבשתיקה בנכונותם של הדברים.
מה שתיארתי זה אנארכו קפיטליזם דרוויניסטי (לא אנארכו קפיטליזם סטנדרטי), לא ליברטאריאניזם.
כאמור, אין טעם לעשות הבדלות קטנות כאשר א'. כל האידיאולוגיות האלו מאוד קרובות אחת לשנייה, ו-ב'. ליברטריאניזם יביא תיכף ומיד לכל שאר הדברים שאמרת, גם אם יש אי-אילו הבדלים קטנים.
רק בתור הכוונה (אבל לא בתור הסבר ליברטאריאניזם מהו) קרא על מדינת שומר הלילה, זה המודל בו תומכים ליברטאריאנים.
מודל מדינת שומר הלילה הוא אינו מודל ישים.
אם אתה רוצה להיכנס לפרטים על האידיאולוגיה הליברטאריאנית אתה יכול לשאול אותי שאלות ספציפיות, מה שתיארת זה פשוט לא זה.
פחחחחחח.....
מה שכתבת הוא הקצנה של הרעיון הליברטאריאני
אין דבר כזה הקצנה של הרעיון הליברטריאני. הליברטריאניזם הוא רעיון שאין קיצוני ממנו. אתה סתם מנסה לצייר את עצמך לא קיצוני. לא יעבוד לך. פאקינג מאור פאקינג חיים פאקינג פז כבר קלט אותך מקילומטרים |חיוךרחב|
אתן לך דוגמה אבל זה נכון גם לשאר המאפיינים שציינת. האידיאל הליברטאריאני הוא מדינה ללא מיסים בכלל אבל הליברטאריאנים מכירים בעובדה שיעד זה אינו בר השגה, ולכן מעוניינים שיתקיים מס אחד בלבד, אשר אינו מצריך מנגנון סבוך, על פי רוב מדובר על מס רכישה (בישראל מע''מ עונה על הגדרה זו), אבל זו לא האפשרות היחידה. בכל תחום שציינת עבור יעדים שאינם ברי השגה קיימת פשרה מסויימת מצד הליברטאריאנים. ולגבי אלה שהם ברי השגה, עליהם הולכים עד הסוף.
גם אחרי ההתפשרויות, הליברטריאניזם לא ישים ויביא לחורבן שיתחיל באנרכו-קפיטליזם, יתקדם לאנרכו-פרימיטיביזם ומשם פשוט לאנרכיה.
דרך אגב, חינוך חובה מתקיים (דה פאקטו, לא דה יורה) גם במדינה ליברטאריאנית, כי קטינים כפופים להוריהם, אין לילדים "זכות" להחליט שהם לא הולכים לבית הספר, אם הוריהם מחליטים שילכו.
לא טוב מספיק. לא חסרים אנשים מפגרים בעולם (גם בתור בגירים, שאמורים להיות חכמים כביכול) שלא ישלחו את הילדים לבית-ספר אם לא יחייב זאת החוק. לכן החוק צריך לחייב את הילדים ללמוד.
גם בכל השאר יש לך טעויות, אבל אין לי כרגע סבלנות לתגובה מפורטת יותר.
אני ניצחתי. אתה הפסדת. זה נגמר. אני גאון. אתה לא גאון. המוח שלי הוא הכי טוב שיש |חיוךרחב|

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אינך יודע מה ההבדל בין ליברטאריאניזם לאנארכו קפיטליזם וגם ההגדרה שלך לאנארכו פרימיטיביזם אינה מדוייקת. מה שתיארתי זה אנארכו קפיטליזם דרוויניסטי (לא אנארכו קפיטליזם סטנדרטי), לא ליברטאריאניזם. רק בתור הכוונה (אבל לא בתור הסבר ליברטאריאניזם מהו) קרא על מדינת שומר הלילה, זה המודל בו תומכים ליברטאריאנים. אם אתה רוצה להיכנס לפרטים על האידיאולוגיה הליברטאריאנית אתה יכול לשאול אותי שאלות ספציפיות, מה שתיארת זה פשוט לא זה. מה שכתבת הוא הקצנה של הרעיון הליברטאריאני, אתן לך דוגמה אבל זה נכון גם לשאר המאפיינים שציינת. האידיאל הליברטאריאני הוא מדינה ללא מיסים בכלל אבל הליברטאריאנים מכירים בעובדה שיעד זה אינו בר השגה, ולכן מעוניינים שיתקיים מס אחד בלבד, אשר אינו מצריך מנגנון סבוך, על פי רוב מדובר על מס רכישה (בישראל מע''מ עונה על הגדרה זו), אבל זו לא האפשרות היחידה. בכל תחום שציינת עבור יעדים שאינם ברי השגה קיימת פשרה מסויימת מצד הליברטאריאנים. ולגבי אלה שהם ברי השגה, עליהם הולכים עד הסוף. דרך אגב, חינוך חובה מתקיים (דה פאקטו, לא דה יורה) גם במדינה ליברטאריאנית, כי קטינים כפופים להוריהם, אין לילדים "זכות" להחליט שהם לא הולכים לבית הספר, אם הוריהם מחליטים שילכו. גם בכל השאר יש לך טעויות, אבל אין לי כרגע סבלנות לתגובה מפורטת יותר.
לשם מה אתה מנהל דיון עם טרול? עוד לא הבנת שאתה רק מאכיל אותו?

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
לשם מה אתה מנהל דיון עם טרול? עוד לא הבנת שאתה רק מאכיל אותו?
אני לא טרול והשרשורים שלי גם לא נראים ככה. אני פשוט מתעניין וכותב על נושאים שלא עוד הרבה אנשים מתעניינים בהם, שזה דבר אחר וזה עניין אחר ומי שלא מתחבר לא חייב להגיב, יש עוד שרשורים חוץ משלי :)

מה גם, שאני כותב רק שרשור אחד ביום, אז גם אי-אפשר להגיד עליי שאני מציף, ואז זה בכלל קל להתעלם ממני, עבור מי שלא מתחבר אל שרשוריי ונושאיהם.

טרול אמיתי, רק לצורך הדוגמה, זה כמו פי 10 מארס או הנוקם האפל למשל.

אם שמת לייק על פוסט הטרולים של פתרונות לכל כי חשבת שהוא מדבר עליי, אז מוטב שתוריד את הלייק, כי אתה אולי תתפלא לשמוע, אבל הוא לא דיבר עליי כי אני לא טרול (כפי מה שהעיד ג'ו לדוגמה לפני פחות משבועיים :)). פתרונות דיבר על הרינגטון.

1714014510401.png

hrpbiiapnrpeltework

Well-known member
1713758323662.png

תגיד, סופרמן, לא נמאס לך להעריץ אותי הערצה קשה ולסגוד אותי כאלוהים בהיחבא, אבל לשחק אותה "אתה לא תופס ממני" כלפי חוץ? זה לא מתיש? מה גם המטרה של זה? מה, אתה באמת כל-כך מתפדח להעריץ אותי ולסגוד לי בגלוי כשם שאתה מעריץ אותי וסוגד לי בהיחבא? מי אתה חושב שאני שאתה חושב שזאת כזאת בושה נוראית להיות אחד המעריצים שלי? לא, באמת, מי נדמה לך שאני? קייטי פרי?

hq720.jpg

פשוט תודה כבר בעובדה שאתה מעריץ אותי הערצה קשה ביותר ואני האלוהים שלך ובוא נתקדם הלאה כבר.

יש לך מזל שאני מכבד את עליבות הנפש שלך, את הצביעות שלך, את החולשה שלך ואת הקושי שלך להודות בפומבי במה שאתה כותב לי בפרטי ללא שום בעיה, אחרת כבר ממזמן הייתי מפרסם בפורומים השונים את ההתכתבויות הפרטיות שלנו שבהן אתה נצפה מבקש ממני ללמד אותך איך עושים אלפי אחוזים בשנה ומעביר מיליונים ממקום למקום בבורסות על-פי הנחיותיי.

העיקר שאחר-כך אנשים טוענים ברצינות שאני לא גאון ולא מלך למרות שעובדה שכן. עובדה שכן ושמוכחת על-ידי עשרות ראיות והוכחות שונות.

992a6a233979481f98be0aa50c6a6279.jpeg

נערך לאחרונה ב:
למעלה