על חיפוש שורשים מנותקים

על חיפוש שורשים מנותקים

שלום לכולם! ראשית, אני מוכרח לציין שאני קורא את הודעות הפורום מאז שעבר למשכנו החדש, ואני מוצא עצמי מרוגש עד כדי מחנק בגרון. אני משאיר את ההודעה הזו כאן, לאחר שקיבלתי את אישורה של יהודית, ולאחר שהגענו שנינו למסקנה ששיתוף פעולה במקרה הזה - יכול רק לעזור. להציג את עצמי? אני בן 27 (צעיר, נכון...), שגילה (או יותר נכון, הבין סופסופ) רק לפני כשנה, שכשהורי אמו עלו ארצה בשנות ה - 20 מאוקראינה, הם השאירו אחריהם הורים ואחים. את שמות ההורים והאחים של סבתי מצאתי לפני מספר חודשים בספר יזכור של קמנץ פודולסק וסביבתה (הם מאורינין, דרום-מערב אוקראינה). בעודי יושב בספריה הגדולה, פותח את הספר בדף האחרון ומעיין ברשימת קורבנות השואה מאותו אזור - נחו עיניי על השמות הללו, אותיות בעברית המתעדות את שם משפחתה של הורי סבתי, והגרון פשוט נחנק. את סבתי לא הכרתי, אמנם, אבל סבי ז"ל היה בעיניי שיא החלוציות, מלח הארץ בהתגלמותו, אדם אשר בנה את הארץ הזו במו ידיו. ופתאום, אני קולט שלפני זה - היה עוד משהו. שבהגיעם לארץ, הם השאירו מאחור עבר, אשר פתאום נמחק. אני התחלתי את חיפוש השורשים שלי עוד לפני כן, לאחר שסבתי השניה נפטרה, לפני כשלוש שנים. התחלתי במסע מרתק אל עבר עבר לא ידוע, והגילויים - היו מרעישים עבורי (וחלקם, גם עבור שאר בני המשפחה). לפני כחודשים, פתחתי ב"תפוז" את פורום "שורשים משפחתיים", על מנת ליצור מקום מפגש בעברית לכל אותם חוקרים. האנשים ב"תפוז" לא האמינו שהפורום יצליח - אבל אני מוכרח לציין שהתאוצה שצבר בזמן האחרון מפתיעה גם אותי
במסגרת דיוני הפורום, עולים לא מעט אנשים אשר להם "ענפים כרותים" (כדברי אחת מהם). מידע משפחתי אשר מתחיל באבא-אמא. אין סבא, אין סבתא. אין עבר. הביטויים הללו חוזרים על עצמם גם פה, כשאני קורא בהודעות הפורום המרתק שלהם, ולכן פניתי ליהודית, במטרה ליצור שיתוף פעולה. רבים מתעוררים היום ותוהים: "מאיפה באתי?", "מי אני, בעצם?". מחקר משפחתי אישי הוא הדרך להתחיל לענות על שאלות אלו. ואיזו דרך מרתקת זו... אני מציע לכל מי שמעוניין להיעזר בנסיונם של אחרים, אשר עברו את השלבים הראשונים, לבוא ולהיכנס לפורום, ואולי כך לקבל מעט אור על מה שאינם יודעים. אני אמשיך לקרוא את הודעותיכם כאן וארגיש קטן כל כך על שאין לי מה לתרום מנסיוני (שלא היה נסיון, עד לפני חדשיים). מקווה לראותכם בפורום, אשמח לענות לכל שאלה, ארנון

שלום לך ארנון.

לפורום שלך נכנסתי עוד בימי מגורנו בואללה. משום מה לא תהיתי על עצם קיומו, והרי אלינו נכנסים אנשים מפעם לפעם, במטרה לנסות ולאתר קרובים. בפורום שלנו חסר הסבר מסודר, כיצד לנסות ולאתר קרובים. האם תהייה מוכן לכתוב פה בהודעה מיוחדת, הוראות והסברים אודות חיפוש קרובים שנעלמו בימי השואה. מן הסתם יהודית תיתן מיקום מיוחד להודעתך. כמובן שלהיכנס לפורום חיפוש הקרובים זו אחת האופציות, אולם נראה לי נכון שיהייה הסבר גם כאן. רציתי לשאול האם אנשים גם מוצאים קרובים? ונזכרתי כי חיים שלנו כאן מצא לאחרונה קרובים ב... מרחק 20 ק"מ מביתו. והשמחה היתה רבה ("משפוחה!"). מכל מקום, נחמד למצוא כאן בני דודים (דהיינו פורום נוסף של עוד אנשים, הטרודים בעברם). אנחנו יודעים להעריך כל קרוב משפחה.
מיכל.

הרבה יותר מחיפוש קרובים...

היי, נגה
ראשית, יש להבהיר כי הפורום עוסק בענף שנקרא גניאולוגיה, היינו חקר השורשים המשפחתיים. מדובר בהרבה יותר מחיפוש קרובים, מדובר כמעט בחיפוש זהות - וזה מה שחשוב לצורך העניין כאן. המטרה היא לא למצוא רק בן דוד שני מדרגה שנייה של סבא, אלא להבין את אופי החיים בתקופה ההיא. מהי אותה תקופה? לאן שרק נוכל להגיע
באשר להסברים על חיפוש, לא נראה לי שזה המקום לפרט אותם, בעיקר כיוון שהם כל כך כל כך רבים - והפורום שלנו, בשלושת חודשי פעילותו, הספיק לגעת רק בקצה השפיץ... כדי לקבל מושג קטן, אפשר לפנות לדף הכתבות בפורום, ולקרוא שם קצת על אתר JewishGen (שמה יעניינו אתכם במיוחד ספרי יזכור) ועל דפי העד (שיעניינו אתכם מאוד) ועל שיטות חיפוש לפי שמיעה. פרוייקט מעניין במיוחד עבור הפולנים שבינינו - הוא מחשוב האינדקסים של הארכיונים שלהם - הדבר עזר לרבים ואפשר לקרוא עליו כאן. לגבי מציאת קרובים - כן
אנשים מוצאים. הנה סיפור הצלחה אחד, ובתחתית ההודעה - עוד דוגמאות להצלחות, אשר קשורות לפורום. אשמח לענות על כל שאלה, ארנון

למעלה