קולגות, בוסים ומה שבינהם

קולגות, בוסים ומה שבינהם

היי
במקום העבודה שלי מתרחשת תופעה מעצבנת שבהתחלה חשבתי שהיא זמנית, אבל עושה רושם שלא רק שהיא לא הולכת להסתיים, היא אפילו מתרחבת. במה מדובר? בסנג'ור יתר שלי, גם של קולגות אחרים אבל במקרים מסוימים רואים שאני מסונג'רת יותר מכולם, בגלל עובדת שלא עושה את עבודתה כראוי. בהתחלה זה היה בעיקר לחפות על פשלות ובעיות שנוצרו בגלל שהייתה חדשה ועוד לא קלטה את שיטת העבודה, אבל גם עכשיו כשהיא עם ותק של מעל 3 חודשים בעבודה עדיין זה קורה ואפילו יותר מזה - כשמדובר במטלות משותפות, מסוג הדברים שכל פעם מישהו אחר עושה, היא אף פעם לא עושה או בטענה שהיא לא יודעת לעשות את זה (והמנהלים לא חושבים שאולי כדאי ללמד אותה וגם היא לא חושבת שיש צורך בזה) או שהמנהלת מטילה וטו ודורשת שמישהו אחר יבצע את זה ולא היא בטענה שהיא לא כשירה לעשות את זה (אז העובדים האחרים במשרד מסונג'רים יותר ויותר בזמן שהיא "מקבלת פטור"). לאחרונה זה חצה גבולות נוספים כשהבוסית באופן קבוע מטילה עלי לבצע דברים שבתחום האחריות של אותה קולגה, וזה בזמן שיש לי עומס משלי בתחום האחריות שלי ואף אחד לא עוזר לי בזה (בטח שלא אותה בחורה שדורשים ממני לבצע את העבודה שלה). הטיעון הרשמי הוא שהיא תעשה את זה לאט ולא בצורה טובה בעוד אני אעשה את זה הרבה יותר יעיל ומהר (איזה יופי, מרוצים ממני אז מסנג'רים אותי, אחלה צ'ופר לעובדת מצטיינת). נראה שלקולגה לא מזיז שאנשים אחרים נדרשים לעשות את העבודה שלה, אני הייתי נעלבת אם היו מפקיעים ממני סמכויות אבל לה זה לא מזיז ויותר מזה - כשביקשתי ממנה מספרי טלפון מסוימים כדי שאני אוכל לבצע את העבודה שלה שדרשו ממני, היא שלחה אותי "לברר". עכשיו אנחנו בתקופת עומס של לפני פסח, ואותה גברת יצאה לה לחופשה, לה אישרו את החופשה בזמן שאני ואחרים במשרד מתחננים ליום חופש/לצאת מוקדם בשביל סידורים וכל פעם זוכים לתגובה שיש עומס, אבל כנראה בגלל שהיא לא יעילה במיוחד לבוסית פחות מפריע שהיא לא נמצאת במשרד, הרי גם ככה את העבודה שלה אני עושה יותר טוב. זה כל כך מעצבן, אני מרגישה שלמעשה אני נדפקת על כך שאני עושה עבודה טובה ומגדילה ראש. מה עושים? ברור שנדרשת שיחה עם הבוסית, אבל הרי היא מודעת לכל הנ"ל והיא זו שאחראית לחלק מהעניין (היא מודעת שהבחורה לא עובדת כמו שצריך אז דורשת ממני לעשות את זה).

פוליטיקה ארגונית

תנסי בעדינות לבקש עזרה מהבוסית לקבוע סדר עדיפויות מחדש לתחומים שלך פרסי בפניה את מכלול המשימות שלך על יחס הזמן שיש לך לביצוע הוסיפי את המטלות של העובדת האחרת לשלך ותוכיחי שלא ניתן לבצע הכול ושוב תתיעצי- לא כתלונה אלה בכקשת עזרה איך להתמודד? האם יש גמול על שעות נוספות? לרוב הבוסית שרוצה להצליח תבין את המסר ללא הישירות והתלונות בהצלחה

היי../images/Emo140.gif

אני מציעה שתדברי עם הבוסית. תומרי לה שאת לא מספיקה לעשות א כל העבודה בגלל העומס. תבקשי שתקבע לך סדר עדיפויות כל יום.

תודה על התגובות אבל...

נראה ששניכם לא ירדתם לסוף דעתי, אולי לא הייתי ברורה. אם המצב היה כל כך פשוט באמת הייתי מדברת עם הבוסית וזהו, העניין שהמצב רחוק מאוד מלהיות פשוט... זה לא שאני לא מספיקה לעשות את כל העבודות בגלל העומס, זה שאני מוצאת את עצמי מסונג'רת בקביעות לבצע מטלות של עובדת אחרת בגלל שהיא לא עובדת מספיק יעילה/טובה/מהירה וכדומה, זה גם כולל סנג'ורים קטנים יחסית כמו לדבר עם אנשים מסוימים וכמו להוציא דוחות מסוימים שזה נראה מינורי, אבל כשזה מצטבר וכשזה נדרש ממני בזמן שיש לי ים של דברים לעשות, זה לא מינורי בכלל. אני לא היחידה שזה קורה לה אבל אני מרגישה את זה הכי הרבה, כבר אמרו לי שזה כנראה כי עלי היא הכי סומכת (מישהי אחרת שביררה את זה באופן אישי יותר זכתה לתשובה מהבוסית שהיא מעדיפה שאני אעשה דברים מסוימים כי אני עושה אותה הכי טוב והכי מהר). מפריע לי גם שלא רק שאותה עובדת שאני מסונג'רת לעשות את המטלות שלה עובדת בסוף פחות, אלא גם שהיא קיבלה וסביר להניח שתקבל בעתיד הקלות על סמך זה שעובדת פחות, כמו החופש שקיבלה בזמן שאני אפילו לצאת מוקדם לא תמיד מקבלת אישור כי "יש דברים שאת חייבת לעשות". לבקש שתקבע סדר עדיפויות לא הכי יעזור לדעתי בהתחשב בכך שהיא זו שאומרת לי כל פעם "תעשי ככה ותעשי ככה", אם היא אומרת לי לעשות משהו, כנראה שזה נראה בעיניה חשוב...

טוב...

נראה כאילו את מתעקשת שאין פתרון. אז מה את רוצה? את יכולה לשקף בצורה ישירה ולהפסיק להסיק בשבילה מסקנות "לבקש שתקבע סדר עדיפויות לא הכי יעזור לדעתי בהתחשב בכך שהיא זו שאומרת לי כל פעם "תעשי ככה ותעשי ככה", אם היא אומרת לי לעשות משהו, כנראה שזה נראה בעיניה חשוב..." כלומר לעצור ולהגיד- אני לא יכולה לעשות גם וגם, בקשת לעשות את זה- זה חשוב עכשיו את רוצה את זה זה חשוב במה לבחור תעזרי לי... את יכולה לדרוש יותר כסף אות תקן. את יכולה לסרב בנימוס ואסרטיביות או להפסיק להיות כל כך טובה אשמח לדבר טלפונית ולראות מה את בוחרת לעצמך- ללא התחייבות ולאחר החג

איפה התעקשתי שאין פיתרון?

ציינתי שהעצות שנתתם לי לא פרקטיות, כי נראה שלא הבנתם את הבעיה. ברור שאני יכולה להגיד "אני לא מספיקה", אני יכולה להגיד עוד הרבה דברים, אבל זה לא יתן לי שום דבר כי זה לא קשור לבעיה, שעדיין לא הבנת אותה. אם היא רוצה שאני אבצע עבודה של שני אנשים - שתגדיר את המשרה שלי כמשרה כפולה ולא שתחזיק עובדת נוספת שיש לה תחום אחריות מסוים, אבל בפועל אני זאת שמבצעת את המטלות שבתחום האחריות שלה, זו הבעיה. קשה לי להאמין שאם אני אסרב לבצע מטלות שנותנים לי, הבוסית שלי תקבל את זה בהבנה מוחלטת, אני גם לא חושבת שלבצע את מה שהבוסית דורשת ממני נכנס להגדרות של "להיות טובה", לא קיבלו אותי לעבודה הזאת במטרה להסתמך על טוב לבי.

למעלה