מי נושא בעלויות קיר תומך בין מגרשים בגבה שונים

dubidm

New member
מי נושא בעלויות קיר תומך בין מגרשים בגבה שונים

שלום

נשמח לקבל עזרה בקבלת הבהרות לגבי לשון החוק בנושא בנית קיר תומך.

אנחנו התחלנו בבניה ראשונים (המגרשים השכנים בפער רב מאיתנו).
מי צריך לשאת בעלויות בניית החומות?

לגבי צפון ומערב - ברור לנו שאנחנו נושאים בעלות המלאה של בניית הקירות והחומות - צפון פונה לשצ"פ ומערב לכביש

בצד המזרחי יש מגרש הנמוך מאיתנו במטר וחצי ובצד הדרומי מגרש הגבוהה מאיתנו במטר וחצי (מצב תמונה להבהרה).

לפי הבנתנו השכנים צריכים לשלם לנו מחצית מהסכום.
האם הבנו את החוק נכון?
מה הכלים העומדים לרשותנו להתמודד עם שכנים שמסרבים לשלם את חלקם בעלויות הקיר התומך?

תודה

Y99

New member
תשובה.

הגבוה הוא זה שצריך לבסס את הקרקע מלגלוש למגרש הנמוך, ויותר מכך תחתית הקיר מצד המגרש השכן צריכה להיות מחושבת שבזמן חפירה יסוד הקיר לא ייחשף, זאת אומרת בדקו מה גובה ה 0.00 של השכן ורדו כ 50 ס"מ מתחתיו ( כמובן שמייקר את עלות הקיר).
כל הקיר יהיה בשטחו של הגבוה.
במידה והשכן יירצה לטייח את הקיר או להכניס צנרת חשמל הוא יצטרך לשלם לשכן הגבוה חלק מעלות הקיר, שוב , הקיר שייך לשכן הגבוה ונמצא בשטחו.

מסיבה זו ב 99 אחוז העלות מתחלקת בין השכנים ללא קשר מי הגבוה ומי הנמוך.
יש רשויות שהגדילו לעשות וקבעו מראש כי הקיר ייבנה בדיוק בין מגרשים והשכנים יחלקו את העלות.
הכי חשוב שמרו על שכנות טובה.

מקווה שעזרתי.
אורן נאמן , ניהול פרויקטים בבניה.

רשר

Well-known member
מנהל
זו הצגת אפשרות מאוד נדיבה מצד השכן הגבוה שמוותר על השתתפות

בעלויות ע"י בנית 100% מהקיר בשטחו - מאוד נחמד אך לא זה העניין הרגיל בו הקיר נמצא על הקו ועלותו מתחלקת בין שותפי הקיר בהתאם לאורך וגובה של כל אחד,
כן לא הסביר השואל אם יש חלק מהבתים במגרש "דו" שאז המצב משתנה והם "בית משותף"
ראה פסקי דין וחוקים סביב הנושא

dubidm

New member
תודה על התגובות - התייחסויות נוספות

הבתים הינם בתים פרטיים ולא דו-משפחתיים.
הבית שלנו נבנה בקווי הבניין ללא בקשת הקלות או שינויים בגבולות המגרש / קווי הבניין / 0.0 של הבית.

הכל נבנה על פי הנחיות המועצה כפי שהוכתבו בתיק ידע של המגרש ועל פי היתר הבניה שאושר לנו.

הקיר התומך נבנה בדיוק על פי הנחיות המועצה והיתר הבניה שהתקבל (גובה בניה ותוואי הבניה), כך שהקיר נבנה בדיוק על התפר שבין המגרשים (זו הכוונה לגדר שבמיצר???)

להבנתי, ומתוך הקישורים שרשר שלח/ה (שוב תודה) במצב הזה השכנים המתואר המגרשים הגובלים צריכים לשאת במחצית מעלות הבניה של החומה - הגדר שבמיצר.

תודה

אני רק לא הבנתי מאיפה אתם מסיקים

שאם השכן שלכם הוא רשות ציבורית, אז הוא פטור מעלות הבניה.
איפה בחוק זה כתוב?

dubidm

New member
שני בעלי המגרשים גם אנשים פרטיים. לא כתבתי שהם גורמים ציבורי

אלא אם את מכוונת לכך שמעבר להשתתפות של בעלי המגרשים השכנים אני יכול לפנות למועצה בדרישה להשתתפות בעלויות של החומות הפונות לרחוב ולשצ"פ?

כן, לזה התכוונתי

אני לא בדיוק משפטנית, אבל אני לא מבינה מה ההבדל בין גובל (גובל=שכן שיש לו גבול משותף עם החלקה) שהוא אדם פרטי לבין גובל שהוא ציבורי.
איפה כתוב שגובל שהוא רשות ציבורית פטור מהעלות הזו?
(אני לא יודעת את התשובה, סתם תוהה)
&nbsp

רשר

Well-known member
מנהל
יתכן מצב בו הרשות המקומית מכניסה למכרז תנאי פטור לעצמה

ומאחר והיזם חותם על המכרז הרי הוא פוטר את הרשות מהשתתפות בעלות המחוברים במיצר,
כלומר - חוק יכול להסתתר בתוך חוקן

למעלה