ברוכים הבאים לפורום תרבות פרס

• פותח הנושא niya
  • פורסם בתאריך

niya

New member
ברוכים הבאים לפורום תרבות פרס../images/Emo24.gif

הפורום נפתח עבורכם, יוצאי אירן/פרס, צאצאים ליוצאי אירן שמתעניינים בשורשים או סתם רוצים לשמוע ולראות, ולכל מי שמתעניין... אתם מוזמנים להעלות תכנים, לשאול, להציע ולהביע.... שמחה שהחלטתם לבוא

אשאיג

New member
מזל טוב אחותי!

מקווה שהפורום ישמש לנו בית ומקור להחלפת חוויות. וחוויה שעברתי רק השבוע: בסופה"ש השתתפתי בתערוכת אומנים דיפלומטים בוושינגטון שארחה שגרירות האיטי. פגשתי שם שתי איראניות חמודות שמתנדבות בארגון שמסייע לדיפלומטים. אחת מהן סיפרה לי שהיתה בארץ לפני שלושים שנה וזו היתה אחת החוויות היפות שלה בחיים. אחרי שהבינה שאני ממוצא פרסי , התחילה לדבר איתי בפרסית שוטפת כאילו דא! עניתי לה ב "חודה פס" . מקווה שזה התאים... נ.ב. לא מצאתי את האייקונים. אני לא רגילה לפורמט החדש.

../images/Emo49.gif../images/Emo65.gif../images/Emo47.gif

כאבא גאה לילדים פרסים, אני מאחל לכולם ובמיוחד לniya פורום פורה ומענין.

niya

New member
גם אתה, כמובן../images/Emo24.gif../images/Emo140.gif

מוזמן להכנס לכאן מתי שרק תרצה

niya

New member
אחותי שבנכר../images/Emo140.gif

לך יש תמיד כאן מקום

תמי דקל

New member
מזל טוב יקירתי

מה שלומך? אני אולי לשייכת עדתית לפורום אבל רק רוצה לברך אותך על הפורום החדש ובהצלחה מכל הלב. נשיקות וחיבוקים תמי אני בהזדמנות זו מזמינה אותך לפורום של קול השלום שבו אני פעילה.

niya

New member
תודה תמוש

תמיד יש גם לבני עדות אחרות מקום אצלנו ככה יהיה חם ונעים מי יודע אולי...

niya

New member
תודה faridi ../images/Emo24.gif וברוך הבא

איזה יופי של לינק העלית... הפורום חדש-דנדש, נפתח לפני יומיים

faridi

New member
מרסי! סלמאת בושי!

אגב, איך אומרים ברכה זו ברבים?

niya

New member
שאלה מעולה../images/Emo188.gif

צריך להפנות ואתה לדוברי הפרסית מבינינו (לצערי אני לא)

faridi

New member
בוכרית אחת אמרה לי

שלרבים אומרים "סלאמאת בושיתון". אם תשאלו מה הקשר, הרי שגלות בוכרה הינה המשך של גלות פרס. אני מקווה שאתם מכירים ת'סיפור, אחרת אספר.

niya

New member
ספר לנו סיפור../images/Emo189.gif

הרי לשם כך התכנסנו כאן אתה יכול לפתוח את פינת הסיפור הפרסי
(זה לא הרצל דווקא, סתם איש עם זקן)

faridi

New member
אז ככה:

בממלכת בוכרה היה מלך. למלך היתה בת שמנה עד כדי כך שאף אחד לא הסכים להשתדך לה. למלך הגיעה שמועה על רבי מפרס. קרא לרב שיפתור לו את הבעיה. הרב אותת לרב שיקשיב לעצתו אך לא יגיב עד הביקור הבא ואף קרץ בעינו:"הבת שלך עומדת למות!"
המלך שמר על איפוק כשהרב חוזר לביתו. הבת ששמעה כך, מרב דאגה, פחד ובהלה התחילה אט אט להרזות. אחרי זמן מה, כשהרב חזר, שאל:"נו, מה השתנה?" המלך ענה לו בשמחה שלא רק שהיא חיה, היא אף רזתה. החכם היהודי הסביר שהוא היה חייב להפחיד אותה על מנת שתרזה. המלך ראה כזה איש חכם ובקש ממנו שישאר לגור בבוכרה. אך הלה סרב מאחר שכיהודי, עליו להיות עם קהילתו חיים יהודים. המלך הציע לו שיביא עמו מס' יהודים שיאיישו את הממלכה והמלך מצדו יעזור להם להתאקלם במקום. כך התפתחה הקהילה היהודית בבוכרה. אז לא פלא שהשפה של יהודי בוכרה דומה לפרסית בעוד שהאוזבקים מדברים שפה שדומה לטורקית. אפרופו טורקיה, הבנתי שעם זה הינו המשך לאחד משבטי פרס? מה גם ששמעתי מס' פעמים יהודים מאיסטנבול אשר מבטאם מתקרב למבטא פרסי.

מענין מאוד

אחלה סיפור. רק שחשבתי שבקרב ה"מזרחים" אשה שמנה דוקא שווה יותר. אולי הפרסים המציאו את טוויגי וקייט מוס? או שהשימוש באופיום הביא את אופנת ההרואין שיק?
= פטריית הזיה של אחמדיניג'אד

niya

New member
../images/Emo3.gifגם אני

חשבתי שבקרב מדינות מזרחיות (וגם באירופה בתקופות מסויימות) נשים שמנות ומלאות דווקא נחשבו ליפות יותר.

אשאיג

New member
האופיום דוקא חזק מאוד

באנפגניסטאן. אומנם מדינה שכנה ודוברת פרסית ואפילו התרבות דומה, אך אין אהבה גדולה בין השתיים.

niya

New member
כמו שאין יותר מדי אהבה

בינינו לבין הסורים / לבנונים למשל

למעלה