שאלה רצינית רק ליודעי דבר

אבי בן 1231

Well-known member
המשך תהיה מהנה. תעדכן במסקנות תהיותיך.

הממ... בעיית הפוסטים החוזרים נובעת מתקלה באתר ובדרך כלל אין עניין לענות פעמיים לאותו פוסט. אבל מה עושים כשבאחת הפעמים הכותב בוחר לשנות נוסח פה ושם או לצאת בהדגשות (מתוך אותה סברה שיש משום מה לחלק -קטן ברוך ה'- מהגולשים שצבע, בולד, או גודל הגופן גורם להם איכשהו להישמע חכמים יותר)? נראה לי שבכל זאת אסתפק בתגובה שכבר הגבתי. במיוחד כאשר בשני המקרים לא מדובר בפוסט חשוב או רציני מי יודע מה :).
השנינות ההזויה של תגובותיך אכן חוזרת על עצמה והיא משעממת!
מיצצצצצצצצצצצצצצצצצצצי בואי דחוף!!!!!!!!!!!!!!!

raya

Well-known member
מסכימה עם העובדה שהכיתוב "כשר לפסח" נמצא על מוצרים שלדעתי לא קשורים בשום אופן לפסח או להימצאות חמץ.
מה שכן - זו פרנסה לא רעה למשגיחים למינהם, וכמובן שמשפיע על יוקר המחיה, שגם כך הוא לא נמוך.

Harrington

Well-known member
מנהל
מסכימה עם העובדה שהכיתוב "כשר לפסח" נמצא על מוצרים שלדעתי לא קשורים בשום אופן לפסח או להימצאות חמץ.
מה שכן - זו פרנסה לא רעה למשגיחים למינהם, וכמובן שמשפיע על יוקר המחיה, שגם כך הוא לא נמוך.
הפרנסה היא לא למשגיחים, שכן ברוב המקרים אין כל קשר למשגיחים. הפרנסה היא לאנשי השיווק של החברה ותכל'ס מגיע להם :).

raya

Well-known member
הפרנסה היא לא למשגיחים, שכן ברוב המקרים אין כל קשר למשגיחים. הפרנסה היא לאנשי השיווק של החברה ותכל'ס מגיע להם :).
אם לא היו זקוקים למשגיחים , אז העלויות היו קטנות בשיעור לא מבוטל.
לפיכך - הפרנסה בהחלט למשגיחים.

Harrington

Well-known member
מנהל
אם לא היו זקוקים למשגיחים , אז העלויות היו קטנות בשיעור לא מבוטל.
לפיכך - הפרנסה בהחלט למשגיחים.
לא בעניין הזה,, כאמור. זה (ברוב המקרים, יש חריגים) פשוט תרגיל שיווקי למעוטי יכולת חשיבה. שום קשר לכשרות, הלכה, השגחה וכו'.

פולגאר

Well-known member
אם היית רואה פעם איך מבוצע ניקיון לפסח כהלכה, היית מבינה שלא ייתכן להשתמש במוצר שיש סיכוי שיהיה בו פירור של חמץ, גם כאשר הוא לא מוצר לאכילה.
אם זה לא היה חשוב, לא היו צריכים לנקום ריצפה, ארונות, תריסים ועוד אלא רק את המקרר ואת ארונות המטבח ועובדה שזה כן חשוב.

raya

Well-known member
אם היית רואה פעם איך מבוצע ניקיון לפסח כהלכה, היית מבינה שלא ייתכן להשתמש במוצר שיש סיכוי שיהיה בו פירור של חמץ, גם כאשר הוא לא מוצר לאכילה.
אם זה לא היה חשוב, לא היו צריכים לנקום ריצפה, ארונות, תריסים ועוד אלא רק את המקרר ואת ארונות המטבח ועובדה שזה כן חשוב.
תלוי למי חשוב.
מי שמנקה את הבית באופן קבוע, לא צריך "להשתגע" לפני פסח, ועוד להתחיל עם זה כחודש לפני.
אתמול הייתי במקרה בסופר, המעדנייה של הגבינות לא מכרו למי שרצה גבינה צהובה, הן אמרו שהן מנקות לפסח.
למזלי - יכולתי לקנות גבינת פטינה ארוזה.
המסכן עם הגבינות היה אמור לחזור היום על מנת שימכרו לו.
הזוי לחלוטין.

חורזת באהבה

Well-known member
מנהל
תלוי למי חשוב.
מי שמנקה את הבית באופן קבוע, לא צריך "להשתגע" לפני פסח, ועוד להתחיל עם זה כחודש לפני.
אתמול הייתי במקרה בסופר, המעדנייה של הגבינות לא מכרו למי שרצה גבינה צהובה, הן אמרו שהן מנקות לפסח.
הזוי לחלוטין.
אכן הזוי.

Harrington

Well-known member
מנהל
תלוי למי חשוב.
הזוי לחלוטין.
יש טעות שהשתרשה במשך שנים ארוכות לפיה אבק היא מעין חמץ ועל כן יש צורך בניקוי יסודי של כל הבית. הלכה למעשה זה כמובן לא המצב. אולם אין זה אומר שבית שמנוקה דרך קבע פטור מנקיון (ל)פסח. ממש לא. בכל בית, נקי ככל שיהיה ומקפיד ככל שיהיו יושביו, יכול ליפול מידי פעם משהו או אף להיות מונח בכוונת מכוון באיזשהו מקום תוך ששוכחים ממנו בהמשך. אלו הדברים שמחייבים את הניקוי היסודי לקראת פסח, כאשר לא מדובר בניקוי במובן של 'לנקות' לכלוך אלא במובן של לאתר ולבטל חמץ שאיננו מודעים לכך שנמצא שם.

אז "להשתגע" לא צריך בכל מקרה, אבל זה משהו שנובע בדרך כלל מרצונן של נשות הבית לנצל את ההזדמנות לניקוי אביב/שנתי יסודי, מעבר לרגיל, וכלל לא קשור במיוחד להלכה היהודית או נדרש על-ידה.

אבי בן 1231

Well-known member
ד.א. ה"חמץ" המשונה ביותר הוא הקמח, הרי מצות מכינים מקמח מצות כשר לפסח, לא??
ועוד חמץ מוזר הוא החומץ ומדוע?? היות ושמו מכיל את האותיות ח.מ.צ.!
ד.א. גם החמצן מכיל את האותיות האלה לכן בפסח חובה לנשום רק חנקן, כשר לפסח!!

דיברגנט חדש

Well-known member
ד.א. ה"חמץ" המשונה ביותר הוא הקמח, הרי מצות מכינים מקמח מצות כשר לפסח, לא??
ועוד חמץ מוזר הוא החומץ ומדוע?? היות ושמו מכיל את האותיות ח.מ.צ.!
ד.א. גם החמצן מכיל את האותיות האלה לכן בפסח חובה לנשום רק חנקן, כשר לפסח!!
רוצה עוד יותר לצחוק?
לא אחכה לתשובתך :) קבל -
|*| אסור להאכיל חמץ לבעלי חיים (תרנגולים, כלב, תוכי, דגים
|*| אסור להשתמש בדבק חמץ – דבק שקדים.
|*| תמונות נוי המכילות חיטה חנוטה, פסטה. יש להטמין בארון.
|*| מניות בחברות המייצרות ויסקי או בירה יש למכור לגוי לפסח. (שו"ת מנחת יצחק ח"א)
|*| בעל חנות מכולת אסור לקבל תשלום בפסח על חמץ שמכר לפני החג והחמץ קיים (עובדים זרים) משום חילופי חמץ – שו"ע תנ ושו"ת שבט הקהתי ב, קעד.
|*| אסור להריח בפסח בפת של גוי להנאה. שמא יבוא לאוכלו – שו"ע תמ"ג, ב ורמ"א, הגר מעל מאפיה של גויים, אל יריח בריח הפת בכוונה ליהנות – שו"ת מהרש"ם

אבי בן 1231

Well-known member
אלמלא הייתה 'נשאלת' כאן לפחות פעמיים בשנה, לגמרי הייתי חותם על דברייך :).

רוצה עוד יותר לצחוק?
|*| מניות בחברות המייצרות ויסקי או בירה יש למכור לגוי לפסח. (שו"ת מנחת יצחק ח"א)
|*| בעל חנות מכולת אסור לקבל תשלום בפסח על חמץ שמכר לפני החג והחמץ קיים (עובדים זרים) משום חילופי חמץ – שו"ע תנ ושו"ת שבט הקהתי ב, קעד.
|*| אסור להריח בפסח בפת של גוי להנאה. שמא יבוא לאוכלו – שו"ע תמ"ג, ב ורמ"א, הגר מעל מאפיה של גויים, אל יריח בריח הפת בכוונה ליהנות – שו"ת מהרש"ם
אני יודע שאינך כותב שטויות!!
אך הפעם אני ממש המום!!!

Harrington

Well-known member
מנהל
רוצה עוד יותר לצחוק?
לא יודע מה מצחיק בהלכה היהודית, אבל רק חלק מהנקודות הללו הן באמת הלכה. כך למשל אכן אסור להאכיל בעלי חיים חמץ בפסח. הטעם הפשוט לכך הוא הפסוק שאבי היקר והצדיק ציטט בתחילת השרשור. הדברים הרי נאמרים שם במפורש. אבל לענייננו, חמץ אסור לא רק באכילה אלא גם בהנאה. לכן היהודי לא יכול שחיות הבית או המשק שלו יאכלו חמץ. תמונות וכאלו, סתם מנהגים שסיגלו לעצמם אנשים כדי להרחיק ליבם מהחמץ, אך לא הלכה.

דיברגנט חדש

Well-known member
לא יודע מה מצחיק בהלכה היהודית, אבל רק חלק מהנקודות הללו הן באמת הלכה. כך למשל אכן אסור להאכיל בעלי חיים חמץ בפסח. הטעם הפשוט לכך הוא הפסוק שאבי היקר והצדיק ציטט בתחילת השרשור. הדברים הרי נאמרים שם במפורש. אבל לענייננו, חמץ אסור לא רק באכילה אלא גם בהנאה. לכן היהודי לא יכול שחיות הבית או המשק שלו יאכלו חמץ. תמונות וכאלו, סתם מנהגים שסיגלו לעצמם אנשים כדי להרחיק ליבם מהחמץ, אך לא הלכה.
בע"ח הוא מבחינת היהדות בדרגה גבוהה יותר מגוי? הרי גם הגוי יכול להיות למשל המנקה שלך, כך שאפשר לייחס לו גם שייכות.
אגב, מה לגבי הנעליים שלך, מהיכן אתה יודע, האם השתמשו בדבק שקדים עבורם?
האם הכשרת את שעון היד שלך לפסח? את הסלולרי שלך?

נערך לאחרונה ב:

Harrington

Well-known member
מנהל
בע"ח הוא מבחינת היהדות בדרגה גבוהה יותר מגוי? הרי גם הגוי יכול להיות למשל המנקה שלך, כך שאפשר לייחס לו גם שייכות.
אכן גם לגוי אסור לתת חמץ. זה מבוסס על שני דברים. האחד האיסור שיימצא חמץ בביתך כלל, כך שגם אם האפיפיור יבקר אותך, עדיין אסור שיימצא אצלך בבית חמץ וזה לא משנה מי אוכל אותו. השני הוא כאמור שהחמץ לא נאסר רק באכילה אלא גם בהנאה. מאחר ואתה, כבעל הבית (בעל בעל החיים אם תרצה) נהנה מכך שהוא יאכל חמץ, שהרי זה יפטור אותך מלתת לו אוכל אחר שאינו חמץ, הרי שהדבר נאסר.

בהלכה יש דברים שנאסרו לאכילה בלבד ויש דברים שנאסרו לאכילה ולהנאה. סתם דוגמא משעשעת או מלמדת היא החזיר. כל יהודי יודע להסתייג מבעה"ח הזה, אבל תכל'ס אם אני לא טועה (ואל תתפוס אותי במילה, אני לא פוסק הלכה) הוא לא נאסר בהנאה. כלומר אין שום מניעה שתלבש כעת נעליים מעור חזיר למשל. האיסור הוא רק באכילה. מה שאין כן בחמץ, שנאסר כאמור באכילה ובהנאה.

דיברגנט חדש

Well-known member
אכן גם לגוי אסור לתת חמץ. זה מבוסס על שני דברים. האחד האיסור שיימצא חמץ בביתך כלל, כך שגם אם האפיפיור יבקר אותך, עדיין אסור שיימצא אצלך בבית חמץ וזה לא משנה מי אוכל אותו. השני הוא כאמור שהחמץ לא נאסר רק באכילה אלא גם בהנאה. מאחר ואתה, כבעל הבית (בעל בעל החיים אם תרצה) נהנה מכך שהוא יאכל חמץ, שהרי זה יפטור אותך מלתת לו אוכל אחר שאינו חמץ, הרי שהדבר נאסר.

בהלכה יש דברים שנאסרו לאכילה בלבד ויש דברים שנאסרו לאכילה ולהנאה. סתם דוגמא משעשעת או מלמדת היא החזיר. כל יהודי יודע להסתייג מבעה"ח הזה, אבל תכל'ס אם אני לא טועה (ואל תתפוס אותי במילה, אני לא פוסק הלכה) הוא לא נאסר בהנאה. כלומר אין שום מניעה שתלבש כעת נעליים מעור חזיר למשל. האיסור הוא רק באכילה. מה שאין כן בחמץ, שנאסר כאמור באכילה ובהנאה.
כנראה, כשכתבת את תגובתך לא הספקת לראות שהוספתי שאלות בעריכה:
  1. היתכנות דבק שקדים בנעליים שעליך.
  2. האם הכשרת את שעון היד שלך לפסח? את הסלולרי שלך?

Harrington

Well-known member
מנהל
כנראה, כשכתבת את תגובתך לא הספקת לראות שהוספתי שאלות בעריכה:
  1. היתכנות דבק שקדים בנעליים שעליך.
  2. האם הכשרת את שעון היד שלך לפסח? את הסלולרי שלך?

אין לי מושג מה זה דבק שקדים. אם חשובה לך התשובה חפש אותה במרשתת או פנה לרב פוסק הלכה.
לא הכשרתי לא את השעון ולא את הסלולרי ואין דרישה הלכתית לעשות זאת לאף אחד מהם.

דיברגנט חדש

Well-known member
אין לי מושג מה זה דבק שקדים. אם חשובה לך התשובה חפש אותה במרשתת או פנה לרב פוסק הלכה.
לא הכשרתי לא את השעון ולא את הסלולרי ואין דרישה הלכתית לעשות זאת לאף אחד מהם.
אבל ידי החמץ שלך כל השנה נגעו בהם, לא?

למעלה